خیلی وقت پیش که من خیلی بچه بودم حرف از یه فیلم هالیوودی بود که از روی کتاب خاطرات یک زنی که همسرش دکتر بود ، نقل همه جا بود. (خودم اسم کتاب و نویسندشو بلدم ولی به دلایلی نمی نویسم !چشمک) خیلی وقت پیش این فیلم حرص و داد و بیداد و آه و فغان همه ی ایرانی ها! و بزرگترهاشون رو درآورده بود.

خیلی وقت پیش که من بچه بودم این فیلم رو دیدم و صرفنظر از چند تا بزرگنمایی داخل فیلم ولی با همون ذهن بچه گانه خودم به این نتیجه رسیدم که این فیلم داره واقعیت جامعه اون روز ما رو نشون می ده !

خیلی وقت پیش من حرص خوردم از این که چرا ما ایرانی ها طاقت انتقاد رو نداریم و زود هر انتقادی (حالا چه تندرو یا معمولی) رو محکوم می کنیم.

حالا بیست و خورده ای سال از اون موضوع می گذره ، من و همسرم می خواستیم بریم سینما که اتفاقا با یکی از این انتقادهای محکوم کننده از صداو سیمای خودمون روبرو شدیم. برای همین قلقلک شدیم بریم ببینیم این فیلم چجور فیلمیه!!

حالا این فیلم هم یه جورایی همون انتقاد هست ولی به زبان خودش ! کارگردان با استفاده از بازی های (مثل همیشه) فوق العاده پرستویی و یک بازیگر لبنانی خوب حرف های خودش رو زده ! حرف های یک غیر ایرانی که داخل اجتماع ایران میاد و این ایرانی ها رو که دم از اسلام و مسلمانی می زنند رو حسابی تجزیه و تحلیل می کنه! یه زن تازه مسلمان که اعتقاد و ایمانش از هرچی مسلمان ۵٠ و ۶٠ ساله است بیشتره و حتی امر به معروف و نهی از منکر می کنه ! اما کو گوش شنوا !!

قصد ندارم راجع به قصه ی فیلم بنویسم و فیلم رو تعریف کنم . دوست دارم خودتون برید و اون رو تماشا کنید و بعد هم قضاوت کنید که نویسنده و کارگردان تا چه حد تونسته اند حرف دلشون رو بزنند ، قضاوت کنید که خودتون جزء کدوم دسته از افراد توی اون فیلم هستید و سعی کنیم به جای غر زدن و محکوم کردن دوباره ، خودمون رو عوض کنیم تا دیگران دیگه اینجوری درموردمون فکر نکنن.

تمام دغدغه های فیلم هم روی اصول دین خودمون هست و کاری به فرهنگ و خرافه نداره که بگیم این قسمتی از فرهنگ یه عده ی خاصه ! کاهلی در نماز ، کم فروشی ، غیبت ، عدم احترام به ارزش های جامعه (ولو این که پول مملکتمون باشه ) ،  دروغ ، حسادت ، نفاق ، ریا ، ...

زن توی اون فیلم هم طاقت نیاورد و از ایران رفت ولی فرقش این بود که شوهرش دنبالش رفت و اون رو برگردوند. صرفنظر از اون همه طنز و خنده و شوخی و نکته که یه جاهاییش واقعا تشویق می خواست و من تنها هم توی سینما ضایع می شدم اگه تک نفره دست می زدم !! وقتی از سینما اومدم بیرون ، بیشتر به تفاوت ها و شباهت های این فیلم و اون فیلم خارجی داشتم فکر می کردم..

منتظر محکوم کردن ها و انتقادهای بعدی برای این فیلم هستم .. تازه اول راهه !!