و عشق تنها عشق ...

خیلی ها معتقدند که  جشن والنتاین سنتی است غربی اما در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، بلکه از چند هزاره پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی تنها 3 روز پس از والنتاین فرنگی! این روز "سپندارمذگان" یا "اسفندارمذگان" نام داشته است.

"سپنته آرمئیتی" که چهارمین امشاسپند در دین زرتشت است، در پهلوی "سپندازمذ" گفته شده که به معنی فروتنی است. از طرفی چون این امشاسپند، سومین امشاسپند بانو ست و به دلیل مقام بزرگی که زن در کیش مهر دارد، این روز به نام و مخصوص زنان بوده است. در این روز مردان به جهت گرامی‌داشت مقام زن به آنها هدیه می‌دادند. این جشن تنها بخشش هدایا نبوده بلکه در این روزها زنان فرمانروایی می‌کردند و مردان از آنها اطاعت می‌کردند. به این دلیل به این روز مردگیران می‌گفتند که در این جشن زنها می‌توانستند با آزادی و اختیار خویش مرد زندگی خود را انتخاب کنند.

سپندارمذ نام یکی از امشاسپندان است که در گروه سه‌گانه امشاسپند بانوان (سپندارمذ، خرداد و امرداد) جای دارند و از نمادهای مادر خدایی اهوره‌مزدا به شمار می‌رود. این امشاسپند بانو در جهان مینوی نماد دوستداری و بردباری و فروتنی اهوره‌مزدا و در جهان نگهبان زمین و مایه ی پاکی و باروری و سرسبزی آن است. او دختر اهوره‌مزدا است و ایزد بانوان آبان ( اردویسور آناهیتا ) و دین از یاران و همکاران او هستند .از طریق اوست که مردم برکت می‌یابند. مزدا اهوره او را آفریده است تا رمه‌ها را مرغزارهای سرسبز ببخشد. در اوستای نو، او دارنده‌ی ده‌هزار داروی درمان‌بخش است. و نام او معمولا مترادف با زمین آمده است. پنجمین روز ماه و دوازدهمین ماه سال به نام این امشاسپند بانو است که در فارسی اسفند گفته می‌شود. گل بیدمشک را نیز ویژه‌ی او دانسته اند.

عشق رازی است مقدس ...

برای کسانی که عاشقند ، عشق برای همیشه بی کلام می ماند ؛

اما برای کسانی که عشق نمی ورزند ، عشق شوخی بی رحمانه ای بیش نیست.

 

پینوشت : دارم می رم مشهد پیش رضا جون هرکی سلامی ، پیغامی ، حرفی اگه داره بگه که به ایشون برسونم ... نیشخند

/ 28 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرستوی مهاجر

سلام اول زیارت قبول. سپندارمذگان روز عشق و زن بر شما فرخنده باد

صدف

دعای ما هم بکن اگه هم برگشتی تا الان پس زیارتت قبول. سپندار مزگان مبارک . ولی خوب نباید با ولنتاین قاطیش کرد مال ما 29 بهمنه

عه تا

سلام اونجا ملتو به بهونه سوغاتی میکشونی اینجا!!! اونوقت اینجا کسی نیس با ادم بگه خرت به چند؟؟؟(اگرم بگی خرت به چند؟ میگم نمیفروشم) محمد هم در این سفر تجاری سیاحتی عبادی سیاسی همرات بود؟ اگه آره پس چرا موهاشو کچل نکرده مثه حاجیا؟

عه تا

راستی من از لینک ادمای مشهور دل خوشی ندارم تو چطور؟ خوب راستش مایلم هر کدوم از ادمای لینکدونیم با هر کامنتم جوابمو بدن و ارتباطمون دو سویه باشه ... نه اینکه وقتی بخوای براش کامنت بذاری ببینی 294 کامنت ظرف مثلن سه روز داره و خودتم حق میدی که نرسه جوابتو بده... مثل ترانه علیدوستی... چنین لینکهایی به نظر تو فایده هم دارن؟

عه تا

بخاطر ترس از فراموشی تبریک سپندارمذ دو روز زودتر پیشاپیش روز عشق و زن ایرانی به زوج عاشق اشنا مبارک باد همیشه عاشق و دلداده بمانید برا هم

مجتبی

نگفتمت تنهـــــــــا مـــــــــــــرو، شب در کمین نشستـــــــه؟ سیمــــــای آن آزاده را غــــــــــم بر جبین نشستـــــــــــــــــه نگفتمت بــــــا من بیـــــــا تـــــــــــا ســــرزمین خورشیــــــد؟ که رنگ غـــــــــــم بـر قـــــــــــامت این سرزمین نشستــــــه[گل] مرسی که به من سر میزنی همیشه عزیزم[ماچ] من مشکلی واسم پیش امده بود نبودم چند روزی.[ناراحت] راستی منم 21 مشهد بودم دوباره 30 بهمن باید برم دعا کن مشکلم حل بشه[افسوس]

اهورا از هند

سلام خوبی؟ والنتاین غربی و ایرانی ت مبارک عزیزم. [گل]