حس و حساسیت

بی عشقی : بی عشقی یا به قول خراجکی nonlove یعنی این که طرف کلهم توهم عشق داره؛ یعنی نه باطرفش صمیمیه نه بهش کششی داره و نه اصلاً می خواد به پاش بشینه خوب چه کاریه ؟ مگه دیوونه است که می خواد این رابطه رو حفظ کنه؟ این جاست که استرنبرگ می گه اسم این حس « بی عشق » است.

دوستی : وقتی مدرسه می رفتید حتماً معلم زبانتان به شما گفته like با love فرق دارد. یعنی دوستی با عشق فرق دارد : شوهر ما عاشق دوستهاش نیست! که هی بخوایم بهشون گیر بدیم . از کجا معلوم ؟  در دوستی مؤلفه صمیمیت بیشتر از بقیه است. ما با دوستهامون راحتیم ، حرف دلمون رو بهشون می زنیم و احساس نزدیکی به هم داریم اما الزامی نداره که برای ابد با هم دوست باقی بمونیم. شرایط کاری ، ازدواج ، نقل مکان یا حتی یک قهر کوچک یا بزرگ ما را از هم جدا می کنه اما وفاداری یکی از ستون های پابرجای عشقه !

بوالهوسی : خوب از اسم تابلوش پیداست که به عشق ربطی نداره . در این مقوله دو طرف فقط بخاطر جذابیت جسمانی به هم متمایل شده اند؛ نه قراره به پای هم پیرشن و نه مثل دو کبوتر عاشق حرف دلشون رو به هم می زنن. خوب به نظر شما این هوس نیست ؟

رمانتیک بازی : در این نوع احساس ، دو طرف تا قبل از ازدواج لیلی و مجنون وار همدیگرو دوست دارند اما شعله ی عشقشون یک مدتی بعد از عروسی خاموش می شه . یعنی چیزی که این وسط نمی تونی پیدا کنی وفاداری و تعهده! آنها با یک نگاه عاشق می شن و با یک دعوا طلاق !

همخانگی (بدون عشق) : این دیگه آخرشه ! یعنی دو طرف به پای هم پیر شن ولی نه صمیمیتی بینشون هست و نه جذابیتی ! کلاً بهتر بود اسمش را می ذاشتن همخانگی احمقانه . عجیب تر این که بعضی ها بتوانند با همین حس زندگی مشترکشون رو شروع کنن. به نظر شما تو این دوره و زمونه چقدر دوام میارن ؟

فقط همنشینی : این همان حسی است که به اون می گن « عشق افلاطونی » ؛ یعنی صمیمیت هست ، وفاداری هم هست اما تمایل جسمی این وسط در حد هویجه. می گویند زوج ها اول ازدواجشان با حس رمانتیک شروع می کنند و کم کم به رابطه همنشینی می رسن. حتماً تحقیق کردن که می گن ؟ ( راستی این تحقیق رو کجا انجام دادن ؟ )

حماقت به جای عشق : واقعاً هم باید این اسم روی این رابطه باشه : وقتی کسی بخواد فقط بخاطر میل جسمی با شخص دیگری ازدواج کنه و تا آخر عمر به پاش بشینه خوب شما بودی چه اسمی می گذاشتی؟ در این مورد ، صمیمیت عاطفی وجود نداره. خیلی کم پیش میاد دو طرف پای حرف دل هم بشینن و یا از دهان یکیشون یه « دوستت دارم » خشک و خالی بیرون بیاد.

عشق تمام عیار : اینه ! وقتی دو قمری عاشق عشقشان روی سه تا پایه محکم شده باشه. در این نوع رابطه که می تونه پایه ی محکمی برای ازدواج باشه هر سه مؤلفه به یک اندازه وجود دارد؛ یعنب دو طرف نسبت به هم علاقه عاطفی دارند ، هم احساس صمیمیت می کنند و طرفشون را « دوست دارند» و هم احساس می کنند به طرف مقابلشون تعهد دارند یعنی یه جوری رفتار می کنند که نشان بده «به پایت خواهم بود» و البته که جذابیت جسمی طرفشون هم براشون مطرحه .

عشق تمام عیار یک مثلث است که همه ضلع هایش سرجای خودشون هستند و البته تمام آن ها با هم برابرند. ( تعریف مثلث متوازی الاضلاع ) می تونید  10 بار به عنوان تکلیف شب از روی این جمله بنویسید. چشمک

به نقل از همشهری خانواده شماره 76 ( البته با جرح و تعدیل از جانب خودم)

/ 7 نظر / 54 بازدید
عه تا

سلام قلمی روان و فکری زلال حیف نیست دامنه نوشته ها تو محدوده چاردیواری خونه بمونه؟ پیشنهاد میکنم دامنه نوشته ها را تا اون سر کوچه حتا همه شهر و اصلن تا دور ترین نقطه اسیا و فرا تر از اون گسترش بدی

مونا

سلام. پست خوب و مفیدی بود. اما اون مثلث متساوی الاضلاع است نه متوازی. موفق باشی[گل][خداحافظ]

صدف

مطالب خوبی بودن ولی اینو بدون وقتی پای بچه در میون باشه اونوقت تو فقط مسئول خودت نیستی بنابراین عاشق هم هم نباشین به عشق اون بچه با همین . اگه بخوای حساب کنی خوب هیچکس تا اخر عمرش عاشق نمیمونه ممکنه بشن همخونه یا همنشین بنابراین دلیل هم نداره زرت ی بزورتی ادم طلاق بگیره همینه که طلاق انقدر تو ایران زیاد شده

ترانه

امیدوارم همیشه ایام سه ضلع مثلث زندگی تان برابر و برقرار باشد.

مریم

عشق و هوس این روزها قاطی هم شدند . مثل صداقت و دروغ و ...